Drevený plot zo smrekového dreva alebo červený smrek?

Plotové dosky na stavbu vlastného dreveného plotu.

S našimi kvalitnými drevenými plotovými doskami si môžete postaviť plot, aký chcete a navrhnúť si záhradu sami. Ponúkame rôzne plotové dosky v rôznych prevedeniach. Či už ako doska s hladkými hranami alebo doska s rezaným špicom. 
Kúpte si naše drevené 
plotové dosky online, buďte kreatívni a postavte si svoj jedinečný záhradný plot alebo zástenu na ochranu Vášho súkromia!

Smrek alebo červený smrek

Pre použitie v záhrade, najmä pri stálom a priamom poveternostnom vplyve, by ste si mali zvoliť trvanlivé a poveternostne odolné drevo. Patria sem napríklad plotové dosky zo smrekového dreva alebo červeného smreku. 

Smrek obyčajný je ihličnatý strom. Je to najrozšírenejší strom na Slovensku v Česku a v Rakúsku. Prirodzene rastie v strednej a severnej Európe, Drevo výborne znáša nízke teploty. Drevo je mäkké, ľahko opracovateľné, pružné a rovnomerne štiepateľné. Smrek sa používa veľmi intenzívne v stavebníctve ako stavebné rezivo na rezivo či hranoly. 

Červený smrek je tiež ihličnatý strom. Čo sa týka rozšírenia, vyskytuje sa v oblasti s centrom v Alpách a Karpatoch. Najčastejšie sa vyskytuje v zmiešaných lesoch s bukom, jedľou, smrekom, prípadne borovicou. Patinu získava rýchlejšie ako iné dreviny a pre mnohých milovníkov dreva je to želaná vlastnosť a nie nevýhoda. Na terasy sa používa pomerne často vďaka vyššiemu obsahu živíc.
Má najtvrdšie „ihličnaté drevo.“ Rastie v zmiešaných lesoch, v Alpách a aj v Karpatoch. Rastie aj v našich Tatrách, v nadmorskej výške okolo 1300m nad morom. Dorastá do výšky 50 metrov a priemer kmeňa je okolo jedného metra. Ako jediný z našich ihličnanov na jeseň opadáva.

Možnosti využitia plotových dosiek

Drevený plot je možné vyrobiť rôznymi spôsobmi. Plot Vás dokáže ochrániť pred neželanými návštevníkmi či zvedavými pohľadmi susedov. Drevené ploty sú pri rodinných domoch samozrejmosťou. Keď sú dobre upravené, vyzerajú veľmi pekne. 
prvý

druhý

 

Správne upevnite plotové dosky

Keďže drevo, z ktorého sú plotové dosky vyrobené, je často tvrdé drevo ako je červený smrek, odporúča sa predvŕtanie. Tým sa znižuje riziko vzniku nevzhľadných trhlín spôsobených pnutím okolo skrutiek. Ak priskrutkujete plotové dosky jednoduchými, pozinkovanými skrutkami, existuje veľké riziko, že sa na dreve pod hrotmi skrutiek objavia tmavé a nevzhľadné stopy. 

Plotové dosky na mieru

Naše plotové dosky Vám vieme zhotoviť v rôznych dĺžkach od 50-300cm. Sme Vám k dispozícii telefonicky aj e-mailom a tešíme sa na Váš dopyt. Ponuky sú samozrejme vytvárané bezplatne!