Akú búdu pre psa zvoliť počas zimy?

Zima je náročné obdobie nielen pre nás,ale aj pre našich štvornohých miláčikov. Kým bežná búda bez zateplenia dobre poslúži počas teplejších mesiacov a ochráni pred vrtochmi počasia, počas chladnejších zimných mesiacov jej ochrana stačiť nemusí. Ak váš psík nie je z plemien, ktoré prirodzene znášajú zimu dobre a do starej búdy už zateká a prefukuje, je najvyšší čas zvážiť kúpu novej. Pri výbere tej najlepšej pre zimné mesiace vám môže pomôcť týchto pár tipov, podľa ktorých sa môžete riadiť.

1. Veľkosť psa a plemeno

Základná otázka je ako znáša nižšie teploty samotný psík, ktorý búdu bude obývať. Psy vyšľachtené v nehostinných podmienkach Škandinávie a Sibíra sú oveľa lepšie uspôsobené na zimné podmienky ako menšie psíky pochádzajúce napríklad zo Španielska. Dôvodom je nielen hustejšia zimná srsť, ale aj vyššie percento telesného tuku. Menšie psy majú spravidla nižšie percento telesného tuku a preto si vyžadujú oveľa viac tepla na zahriatie. Väčšie plemená psov s krátkou srsťou sú ale rovnako zraniteľné voči chladu. Podľa plemena potom môžete zvážiť, či je nutné kúpiť novú zateplenú búdu alebo postačí na zimné mesiace doplniť obydlie vášho psíka teplou dekou, posteľou či dokonca vyhrievacou podložkou (1,2,3).

purina-article-small-dog-exercise-needs-500x300 sibirsky-husky-siberian-husky-pesbrunosk-title

2. Materiál búdy pre psa

Pri výbere materiálu celoročné využívanej búdy je nevyhnutné zvoliť materiál, ktorý je pevný, odolný a má čo možno najlepšie izolačné vlastnosti. Dlhodobo najobľúbenejším materiálom na stavbu búdy je drevo. Drevená búda z masívneho dreva, s dobre utesnenými škárami a kvalitnou strechou poskytuje solídnu ochranu pred vetrom a dažďom. Samozrejme, aby si búda plnila svoju funkciu čo najdlhšie je nevyhnutné nezanedbať údržbu a opravy. Každá škára medzi drevami, zle tesniace dvere či zatekajúca strecha zbytočne znižujú teplotu a komfort psíka obývajúceho búdu (1, 5).

3. Konštrukcia a dizajn búdy pre psa

Na trhu je prakticky neobmedzené množstvo dizajnov psích búd od jednoduchých až po veľmi komplikované a luxusné. Pri výbere celoročne funkčnej búdy je nutné zamerať sa hlavne na funkčnosť a odolnosť. Je niekoľko obľúbených prvkov a dizajnov, ktoré môžu zvýšiť komfort vášho psíka aj počas zimných mesiacov.


A. Postavenie búdy na vyvýšenú platformu, izolácia podlahy

Najjednoduchší spôsob, ako zlepšiť izolačné vlastnosti búdy je odizolovať ju čo najlepšie od zeme. Spôsoby sú rôzne. Kvalitná hrubá podlaha doplnená o vrstvu izolantu ako je napríklad polystyrén, postavenie búdy na vyvýšené piliere či dokonca platformu (napríklad z paliet) alebo terasu sú konštrukčne jednoduché a funkčné riešenia (5,6,7). 

B. Voľba strechy

Mnohých psíčkarov zaujme dizajn búdy s plochou strechou, ktorú psík vie využívať ako strešnú terasu. Bohužiaľ táto voľba nie je vhodná, ak u vás zvykne vytrvalo pršať či nasnežiť. V tom prípade je oveľa vhodnejšia šikmá strecha (5,6).

C. Predsieň, terasa, dvere

Obľúbenými prvkami, ktoré môžu pomôcť zvýšiť komfort psíka v zime sú krytá terasa a predsieň. Netreba ale zabúdať na výber dobre tesniacich dvier (5,6).

4. Zateplenie

Rovnako ako u ľudských príbytkov je aj tie psie možné proti chladu zatepliť. Spôsoby sú rôzne. Obľúbené je dočasné zateplenie slamou, dekami a rôznymi textíliami či vonkajším obalom psej búdy. Drahším, ale veľmi efektívnym a dlhodobým riešením je kúpa búdy so zateplenými stenami a podlahou. Tento spôsob má niekoľko výhod. Je dlhotrvajúci, veľmi účinný a naviac pomôže zachovať príjemnú teplotu aj počas letných horúčav (5,6,7).

images

Z nášho bohatého sortimentu ako príklady vynikajúcich celoročných búd vám vieme odporučiť:

1.https://www.drevenydomcek.sk/drevena-buda-pre-psa-l/

Táto masívna drevená psia búda je vyrobená zo smrekového dreva a je určená pre všetkých majiteľov psíkov, ktorí hľadajú overenú klasiku.  Je postavená na štyroch nohách, čo izoluje búdu od zeme a je zateplená 3cm polystyrénom z troch strán a zároveň podlahy l. Domček má zošikmenú strechy pokrytú tmavým asfaltovým šindľom a poskytuje vynikajúcu ochranu pred všetkými vrtochmi počasia.

2.https://www.drevenydomcek.sk/drevena-buda-s-terasou-l/

Moderný drevený domček  s terasou pre psíka je vyrobený z masívneho dreva. Podlaha aj steny sú vyrobené z dvojitých dosiek, vyplnené polystyrénom na dokonalú ochranu psíka pred nepriaznivým počasím. Spojenie dosiek spôsobom pero a drážka zaisťuje správnu tesnosť. Búdy pre psov majú krytú terasu, ktorá môže slúžiť ako prístelka, miesto na uloženie misiek s jedlom a poskytne ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ako je silný vietor alebo prudký dážď. Tieto typy drevených domčekov sú extrémne teplé a zároveň vyzerajú naozaj skvele.

 

Použité zdroje
1: https://www.greensboroncvet.com/site/friendly-animal-clinic-blog/2020/07/14/choose-dog-house-cold-weather

2: https://www.thedogkennelcollection.com/blog/insulated-dog-kennels-and-runs/

3: https://www.petbarn.com.au/petspot/dog/care-and-maintenance/how-to-keep-