Ako si vybrať vhodnú búdu pre Vášho psa

Výber búdy pre psa: Ako na to?


Ako vybrať tú najlepšiu búdu pre psa pre svojho psíka je otázka, ktorá trápi nejedného majiteľa psieho miláčika. Na trhu je bohatý výber búd z rôznych materiálov, rôznych veľkostí, dizajnov, že vybrať si tú naozaj správnu pre vášho psíka môže spôsobiť poriadny hlavybôľ. Aby sme vám to uľahčili, zhrnuli sme celý postup ako vybrať tú najlepšiu búdu pre psíka do niekoľkých prehľadných bodov.

1. Veľkosť psa

Veľkosť vášho psa je najzákladnejší parameter, ktorý pri výbere búdy treba zohľadniť. Na začiatok si treba psíka zmerať: a. Výšku psíka v stoji, meraná od zeme po vrch hlavy
b. výška psíka v kohútiku, meraná od zeme po najvyšší bod chrbta
c. dĺžka tela bez chvosta
d. Obvod hrudníka. 
pes

Údaje máme a čo teraz? Odrazíme sa od nich k tomu, aké rozmery by ideálna búda pre nášho psíka mala mať.

a. Výška búdy: mala by byť aspoň o 25% vyššia,ako je výška psíka v stoji, ale nie o viac ako o 50%. Výšku búdy pre psa rátame od zeme až po vrch strechy.

b. veľkosť dverí: pomerne častá chyba je výber búdy s príliš veľkými dverami. Psíčkari sa boja,aby si psík neudieral hlavu a nekrčil sa. V skutočnosti by mali byť dvere aspoň v 3/4 výške kohútiku vášho psíka, ideálne ale trošku vyššie. Šírka dverí závisí od veľkosti hrudníka vášho psíka a mala by byť aspoň o štvrtinu väčšia.

c. Dĺžka búdy: mala by byť aspoň rovná dĺžke vášho psíka, ideálne trošku dlhšia no nie viac ako o 25% (1, 4).

Najčastejšou chybou okrem kúpy príliš malej búdy je kúpa príliš veľkej búdy. Keď sa budete riadiť našimi radami, váš psík sa bude v búde cítiť pohodlne. Samozrejme pri väčšine plemien potrebujú inú veľkosť búdy šteniatka a inú dospelé psíky. Ak si si nie ste istý konečnou veľkosťou vášho psíka v dospelosti, poraďte sa s vašim veterinárom.

2. Počet psíkov

Máte dvojicu psíkov, ktorí sú nerozluční kamaráti? Alebo naopak takých, ktorí sa moc nemusia? Ak máte psíkov, ktorí zásadne spia len spolu je dobré zvážiť kúpu o niečo širšej a dlžšej búdy.  Pri nezávislejších psíkoch toho istého plemena je vhodné zvážiť kúpu búdy s dvoma vchodmi.

3. Materiál a cena

Materiál, dizajn a prevedenie sú vlastnosti, ktoré najviac ovplyvňujú konečnú cenu. Najčastejšie používané materiály pre vonkajšie búdy sú drevo a plast. Oba materiály majú svoje výhody a nevýhody.

a. Drevo
Drevo je dlhodobo najobľúbenejšia voľba pre výrobu vysokokvalitných a odolných búd.

Jeho výhody sú:
+dobrá tepelná izolácia
+príjemný prírodný materiál
+konštrukcia môže byť veľmi pevná a odolná, čo je výhoda pri väčších a ťažších psoch.

Nevýhody:
- nutnosť pravidelnej údržby
- nalakovanie, premaľovanie, údržba strechy
- má tendenciu absorbovať pach psíka
- vyššia hmotnosť
- vyššia cena
- náročné čistenie (2,5) 

b. Plast
Vysoko odolné plastové materiály si našli svoje využitie aj pri výrobe búd pre psíkov.

Výhody:
+ plast môže byť mimoriadne odolný pri nižšej váhe oproti drevu
+ neabsorbuje pachy
+ ľahké čistenie a údržba
+ široký výber tvarov, dizajnov a farieb
+ nižšia cena oproti dreveným búdam

Nevýhody:
- nižšia prirodzená tepelná izolácia oproti drevu
- po dlhodobom vystavení priamemu slnku má tendenciu strácať sýtosť farby, blednúť (2,5). (Doplniť ilustračny obrázok plastovej búdy)

4. Zateplená alebo nezateplená

Počas teplých letných mesiacov aj nezateplená búda poskytne potrebný chládok a tieň. Čo ale ak psík býva v búde celoročne? Samozrejme treba zvážiť celoročné výkyvy teplôt v mieste vášho bydliska a plemeno samotného psa. Niektoré plemená s hrubšou kožušinou budú prirodzene odolnejšie proti chladu oproti iným

Ako teda ochrániť psíka pred nečasom? Výborným spôsobom, ako udržať v búde príjemnú teplotu je vyvýšená podlaha s izoláciou. Výrobcovia pri týchto búdach uvádzajú aj váhový limit psíka (1). Ďalšou možnosťou je zatepliť steny búdy, prípadne ako ďalšiu bariéru pridať predsieň. Samozrejme vtedy treba kupovať búdu o číslo väčšiu (3).

5. Dizajn a prevedenie

Fantázii sa medze nekladú a na trhu existuje neobmedzené množstvo rôznych dizajnov, od tých najjednoduchších až po luxusné. Časté sú prevedenia s terasou či predsieňou. Veľmi dobre treba zvážiť typ strechy. Plochá strecha síce dovolí psíkovi na ňu vyliezť, ak bývate s oblasti s častými dažďami a snehovými prehánkami vhodnejšia je šikmá strecha.

6. Vek a temperament psa

Ako môžu dosvedčiť všetci psíčkarí, každý pes má svoju individuálnu povahu a zvyky. Introvertnejší psík ocení predsieň a vchod z bočnej strany. Psík strážca bude preferovať vchod z prednej strany s teraskou. Na toto treba myslieť aj pri umiestnení búdy. Staršie a introventnejšie psy budú radšej za búdu v tichom pokojnom kúte záhrady, strážne a extrovertné psy naopak za miesto s najlepším výhľadom (5).

7. Doplnky

Ako posledné nám ostáva už len vybrať doplnky, ktoré spravia z búdy pre vášho psíka domov.  V ponuke je nepreberné množstvo zohrievacích alebo chladiacich podložiek, diek, hračiek, misiek, stačí len vybrať.

Ako inšpiráciu vám môžme odporučiť jednu z týchto krásnych drevených búd.

1. 
Zateplená búda veľkosti M je vhodná pre psy, ktoré majú výšku v kohútiku do 40cm, vhodná pre plemená ako beagle, jazvečík, yorkširsky teriér, mops, bišon, čivava, francúzsky buldoček a iné. Vďaka zateplenej pevnej konštrukcii z dvojitých smrekový dosiek, medzi ktorými je vrstva polystyrénu vášmu psíkovi bude v každom ročnom období v búde príjemne. Teraska poskytuje extra ochranu a priestor napríklad na misku.

2.
Táto Dvojbúda veľkosti L je ideálna voľba pre dvoch väčších psov, ako sú napríklad labrador, nemecký ovčiak, nemecká doga, bernardín či doberman. Je zateplená a natretá ochrannou impregnáciou, ktorá chráni pred UV žiarením, hubami, plesňami a minimalizuje absorpciu vlhkosti.

3.
Táto Zateplená búda XL pre veľkých psov má naviac otvárateľnú strechu, ktorá vám uľahčí čistenie vnútrajška. Búda je vyrobená zo smrekového dreva a očarí Vašich domácich miláčikov na prvý pohľad. Vonkajšie steny drevenej búdky sú natreté ochrannou impregnáciou, ktorá chráni pred UV žiarením, hubami, plesňami a minimalizuje absorpciu vlhkosti čo zabezpečuje dlhú životnosť výrobku. Búda je zateplená z troch strán 3cm polystyrénom a taktiež je zateplená aj podlaha.Zdroje
1: https://officialdoghouse.com/pages/doghouse-size
2: https://www.lovetoknowpets.com/dogs/dog-houses
3: https://www.greensboroncvet.com/site/friendly-animal-clinic-blog/2020/07/14/choose-dog-house-cold-weather
4: https://pets.webmd.com/dogs/how-to-choose-a-dog-house
5: https://summarygeek.com/how-to-choose-the-right-dog-house-for-your-pet/