Drevo neustále ˇ"pracuje"

Ako v mnohých iných veciach, aj v dreve je život. Práska, napučiava, a neustále pracuje, s tým by ste mali počítať. Drevo neustále pracuje, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhli problémom.


Ako som povedal, drevo „pracuje“, ale ako sa s ním najlepšie vysporiadať a aké sú možné následky? Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, rýchlo čítajte ďalej.
 

Ktorý druh dreva pracuje najmenej?

Napučiavaniu a zmršťovaniu dreva sa nevyhnete, ale záleží aký je druh dreva!

Po prvé, je tu výber medzi tvrdým a mäkkým drevom. Tvrdé drevo vo všeobecnosti pracuje menej ako mäkké drevo. Dôvodom je, že tvrdé drevo má tvrdú štruktúru a v dôsledku toho je tu menej miesta. Kvôli obmedzenému priestoru má vlhkosť menšiu šancu a drevo bude menej napučiavať.

MDF je najodolnejšia voči praskaniu a zmršťovaniu. Je vyrobený z lisovaného dreva. MDF je vhodné na vnútorné použitie.

Dubové drevo je vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie. V interiéri sa často používa na podlahy alebo stolové dosky a vonku sa používa hlavne na prístrešky alebo ploty.
Smrekové drevo je vhodné využiť na výrobu drevených debničiek, plotových dosiek, rôznych záhradných dekorácií.


   Hoblovane dosky


Rôzne príčiny, ktoré spôsobujú napučiavanie a zmršťovanie dreva:

Vetranie je mimoriadne dôležité, aby drevo napríklad vo vašom zrubovom dome vydržalo dlhšie. Odporúča sa inštalácia vetracích mriežok na zníženie opracovania dreva.

Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby vaše drevo malo dostatočnú vzdialenosť. Tým sa zabráni deformácii, uvoľneniu alebo stlačeniu dosiek. Počasie má tiež rozhodujúci vplyv na opracovanie vášho dreva. Napríklad, keď je teplo, nenapuchne, ale ak sa príliš namočí, áno. Sucho spôsobuje zmršťovanie dreva. Toto zmenšovanie sa nestáva pravidelne. Z tohto dôvodu vznikajú v dreve napätia, ktoré vedú k deformácii a tvorbe trhlín a prasklín.

 

Opatrenia proti opracovaniu dreva

Je možné prijať rôzne opatrenia, aby sa napučiavanie a zmršťovanie dreva trochu zabránilo. Pri upevňovaní dreva treba počítať napríklad s napučaním dosiek alebo trámov. Mali by ste preto dbať na to, aby pri upevňovaní zostal priestor, aby drevo malo priestor na prácu. Ďalšia vec, ktorú treba zvážiť, je spôsob, akým drevo pílite. Typ pílenia môže prispieť k opracovaniu dreva. V dôsledku toho sa drevo zmršťuje a nenapučiava tak rýchlo.